21 marca 2021 wygorowana-cena-blog-woolheaven

Wygórowana cena za rękodzieło – nie sądzę!

Każdy rzemieślnik, który kiedykolwiek wystawiał swoje wyroby na sprzedaż, na pewno spotkał się z nie do końca życzliwą opinią klientów: „Ładne, kupiłbym, ale za drogo”, „Piękne, ale wygórowana cena” lub wręcz „Stanowczo za drogie…”. Czy taka opinia jest słuszna – nie sądzę!

Spróbuję wyjaśnić, dlaczego rękodzieło ma swoją cenę.

Talent i pomysł!

Ciężko porównywać cenę przedmiotów produkowanych masowo w Chinach z przedmiotami wykonywanymi ręcznie. Rzemieślnik, rękodzielnik to artysta, który najczęściej samodzielnie od początku do końca tworzy unikatowe przedmioty z własnego pomysłu. Obmyśla zarys koncepcji, aż do ostatniego szczegółu, dobiera materiały, kolory, faktury i barwy. Niewiele jest osób, które nawet jeśli mają predyspozycje manualne, będą w stanie stworzyć coś naprawdę niepowtarzalnego. Co więcej, każdy twórca, wykonując nową jedyną w swoim rodzaju rzecz, wkłada w tę pracę swoje serce i cząstkę siebie.

Czasochłonność i cierpliwość

Najczęściej w swojej małej pracowni, rękodzielnik spędza wiele godziny, zanim stworzy coś godnego uwagi. Tworzenie to czasochłonny proces, w którym talent, pomysł i pracowitość łączą się w jedną spójną całość i dają niezwykłe efekty. Potrzeba wielkich pokładów cierpliwości i spokoju, aby z niezwykłą starannością i dbałością wykonywać nawet najmniejsze detale swoich prac. Często trzeba kilkakrotnie powtarzać pewne etapy pracy, aby osiągnąć zamierzony, satysfakcjonujący efekt.

Drogie materiały, najwyższej jakości!

Nie każdy bierze pod uwagę, że aby samodzielnie stworzyć jakąkolwiek rzecz, nie wystarczy tylko mieć pomysł i czas, trzeba również zakupić materiały. Rękodzielnicy korzystają głównie z najwyżej jakości surowców. Ktoś, kto nigdy nie robił na drutach ani na szydełku nie zdaje sobie sprawy, że jeden motek włóczki tj.10dkg kosztuje w granicach 13-20zł a na zrobienie np. kocyka dla dziecka takich motków potrzeba około 5-6 sztuk. Więc łatwo policzyć, jaki jest koszt samego materiału. Myślę, że w innych sferach, gdzie tworzą rękodzielnicy, jest podobnie. Nie od dzisiaj wiadomo, że jakość kosztuje.

Te wszystkie powyższe argumenty łączą się w jedną całości i wyjaśniają odpowiedź na pytanie. „Dlaczego tak drogo?” A może powinniśmy zacząć myśleć nieco inaczej o rękodziele, nie w kategorii drogo i tanio, a zadając sobie pytanie, czy „adekwatnie do talentu, pomysłu, włożonego wysiłku i jakości produktu”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *